Czym jest białko
Powrót do blogówNapisane na: 2023-04-07

Czym jest białko

Białko serwatkowe jest również nazywane białkiem w proszku. Jest szeroko stosowane w świecie sportu, ale również rekreacyjni sportowcy regularnie piją koktajle proteinowe. Czym właściwie jest serwatka? Wszystko wyjaśnimy Ci na tym blogu.

Serwatka to płyn pozostały po produkcji sera. Jest ona następnie zbierana, filtrowana, podgrzewana i suszona, aż powstaje z niej proszek. Serwatka w proszku zawiera dużo białka, dlatego jest bardzo popularna wśród sportowców. Bardzo szybko wchłania się do organizmu, dzięki czemu mięśnie są szybko zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze.

Różne rodzaje serwatki

Na rynku dostępne są trzy rodzaje serwatki:

Koncentrat:

Koncentrat serwatki jest najprostszą z trzech jej odmian. Jest to czysta postać białka w proszku i często ma prosty smak. Koncentrat serwatki jest stosunkowo tani w porównaniu z hydrolizatem i izolatem. Jest też bardzo dobry dla układu odpornościowego. Wadą jest to, że koncentrat serwatki składa się w około 80% z białka, czyli nie tyle, ile by się chciało. Reszta to tłuszcz i laktoza. Tak więc ten rodzaj serwatki nie jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy.

Hydrolizat:

Hydrolizat serwatki to najczystsza postać serwatki, a zatem również najdroższa. Jego zaletą jest to, że bardzo szybko wchłania się do organizmu, ponieważ jest już częściowo wstępnie przetrawiony. Ale to właśnie ten proces wstępnego przetworzenia sprawia, że ten rodzaj serwatki jest znacznie droższy.

Izolat:

Izolat serwatki jest bardzo podobny do koncentratu, z tym że jest bardzo mocno odfiltrowany i zawiera nawet 90% białka. Zawiera również mniej węglowodanów i tłuszczów. Ma też mniej kalorii niż np. koncentrat serwatki.

Na rynku dostępne są zatem trzy różne rodzaje serwatki. Ale smaków jest o wiele więcej! Wybór smaku jest oczywiście bardzo osobisty i zależny od osobistego gustu. Asortyment serwatek smakowych jest bardzo duży.

Na pewno znajdziesz popularne smaki, takie jak waniliowy, truskawkowy czy czekoladowy. Ale dostępna jest również serwatka w proszku o smaku latte, makaroników czy cassis. Jeśli więc lubisz poeksperymentować; wybór jest duży!

Gdzie można kupić serwatkę?

Serwatka jest dostępna głównie na siłowniach i w Internecie. Na rynku jest wielu dostawców oferujących produkty w różnych cenach. Ciekawi Cię, jakie białko w proszku polecamy? W takim razie kliknij tutaj.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter