5 najlepszych ćwiczeń jogi dla początkujących
Powrót do blogówNapisane na: 2023-04-07

5 najlepszych ćwiczeń jogi dla początkujących

W tych dziwnych czasach, kiedy większość z nas jest zamknięta domu, praca w domu stała się nowym standardem, a siłownie nie mogą przyjmować tylu osób co do tej pory, praktykowanie jogi może przynieść wielu osobom nową, przyjemną sportową równowagę. Joga to połączenie między ciałem a duszą.Daje świadomość mentalną i fizyczną, pozwalając doświadczać głębokiego relaksu. Jest również bardzo dobra dla mięśni i gibkości. Zebraliśmy dla Ciebie 5 ćwiczeń jogi dla początkujących. Są one proste i łatwe do wykonania podczas pracy w domu. Po tych ćwiczeniach możesz kontynuować pracę z lepszym samopoczuciem!

Ćwiczenie 1: Pozycja dziecka

Łatwym ćwiczeniem dla początkujących jest pozycja dziecka. Uwalnia ona napięcie mięśni i uspokaja mózg. Jak to zrobić:

Usiądź na piętach i wyprostuj palce stóp tak, aby czubki stóp przylegały do podłogi. Dociśnij pośladki do pięt i rozsuń kolana na szerokość bioder. Wyciągnij ręce do przodu dłońmi skierowanymi w dół. Następnie przyłóż czoło do podłogi i rozluźnij barki. Weź głęboki wdech i wydech.

Ćwiczenie 2: Pies z głową w dół

Pies z głową w dół początkowo może wydawać się prostym ćwiczeniem, ale podczas jego wykonywania w Twoim organizmie wiele się dzieje. Przez całe ciało przepływa energia, zapobiegając sztywności nóg, barków i pleców. Pies z głową w dół pomaga w walce z bólami głowy, bezsennością, zmęczeniem i stresem. Ćwiczenie wykonuj w następujący sposób:

Oprzyj się rękami i kolanami na podłodze, a następnie wyprostuj ręce i nogi, tak aby podłogi dotykały tylko dłonie i stopy. Pośladki muszą być podniesione. Wciśnij pięty w ziemię i umieść głowę między ramionami. Rób powoli wdechy i wydechy i pozostań w tej pozycji od 1 do 3 minut.

Ćwiczenie 3: Pozycja półksiężyca

Pozycja półksiężyca to dobrze znana pozycja jogi. Pozwala ćwiczyć równowagę i jednocześnie rozciągać biodra i uda. Pozycję półksiężyca możesz łatwo wykonać ze wspomnianej pozycji Psa z głową w dół w następujący sposób:

Od pozycji Psa z głową w dół postaw prawą stopę między dłońmi. Kolano musi znajdować się nad kostką. Weź głęboki wdech, podnieś tułów i unieś ręce w powietrze. Następnie wyprostuj lewą nogę do tyłu i opuść piętę. Rób powoli wdechy i wydechy i pozostań w tej pozycji od 1 do 2 minut. Weź kolejny głęboki wdech i na wydechu opuść tułów z powrotem do pozycji Psa z głową w dół. Następnie wykonaj ćwiczenie po drugiej stronie.

Ćwiczenie 4: Kobra

Kobra to ćwiczenie dobre dla początkujących. Zapewnia głęboki masaż narządów w jamie brzusznej, zmniejszając dolegliwości związane ze stresem i zmęczeniem. Barki, klatka piersiowa i płuca zostają otwarte. Pozycja ta stymuluje oddychanie. Kobrę zrobisz w następujący sposób:

Połóż się na brzuchu i połóż ręce pod barkami. Połóż czoło na podłodze. Zrób wdech, podnieś głowę i unieś tułów. Trzymaj ręce zgięte przy ciele i wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund. Pamiętaj o oddychaniu. Następnie odpocznij przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 5: Pozycja góry

Pozycja góry, zwana także Tadasana, na pierwszy rzut oka wydaje się być prosta. Pozwala jednak wzmacniać brzuch, nogi i pośladki. Pozycja góry poprawia też krążenie krwi i przywraca równowagę. Tadasanę wykonuje się w następujący sposób:

Postaw stopy razem tak, aby duże palce się stykały. Pięty powinny być nieco rozstawione. Stań całkowicie prosto. Postaraj się jak najbardziej wyciągnąć w górę, napinając mięśnie ud. Przechyl miednicę. Następnie cofnij barki i wyciągnij się jak najbardziej w górę. Rób powoli wdechy i wydechy i pozostań w tej pozycji od 5 do 10 oddechów.

Te ćwiczenia jogi możesz z łatwością wykonywać w domu. Przyciemnij światło i zapal kilka świec, aby stworzyć spokojną atmosferę. Ćwiczenia najlepiej jest wykonywać na macie do jogi. Taka mata jest dostępna w kolorach niebieskim, fioletowym, czarnym i różowym. Jest lekka i nie ślizga się po podłodze. Po serii ćwiczeń jogi dobrze jest pozwolić mięśniom na regenerację, odżywiając je koktajlem proteinowym. Taki niezrównanej jakości koktajl wspomaga regenerację mięśni i jest idealny po ćwiczeniach jogi.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter