Przeciążenie górnej części nogi / uda

Mięsień czworogłowy i ścięgno udowe to zbiorcze nazwy mięśni górnej części nogi. Ich przeciążenie może być spowodowane długotrwałym lekkim obciążeniem lub krótkotrwałym dużym obciążeniem uda. W takim przypadku ciało jest tak mocno napięte, że nie jest w stanie się zregenerować. Jest to przeciwieństwo sytuacji treningu, w której ciało w fazie spoczynku nie tylko się regeneruje, lecz także nabiera siły. Poniżej znajdziesz kilka przykładów różnych rodzajów przeciążenia. Tutaj nacisk kładziemy na mięśnie, ale przeciążenie może również prowadzić do problemów ze ścięgnami, stawami i więzadłami.

  • Ostre przeciążenie spowodowane bardzo dużą krótkotrwałą siłą. Może to być na przykład odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego, niewłaściwe podnoszenie, uprawianie sportu bez rozgrzewki lub wypadek.
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów lub niewprawny ruch. Jeśli zaczniemy obsesyjnie ćwiczyć po okresie bezczynności, może to prowadzić do przeciążenia. Do tego rodzaju czynności zaliczają się również ciężkie prace w ogrodzie lub prace domowe.
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów i niewystarczająca regeneracja. Jeśli organizm został mocno obciążony i nie dano mu później odpocząć, może to prowadzić do przeciążenia. W takim przypadku uszkodzenia postępują bardziej niż regeneracja. Przykładem może być plan intensywnych treningów sportowych lub ciężki zawód fizyczny.
  • Długotrwały, powtarzalny ruch. Przy zbyt wielu powtórzeniach mięśnie mogą być wyczerpane.
  • Długotrwałe napinanie statyczne. Jeśli mięśnie są stale napinane bez wykonywania ćwiczeń, zostaną one bardzo obciążone. Ze względu na ciągłe napięcie zmniejsza się przepływ krwi, co skutkuje zmniejszonym doprowadzaniem składników odżywczych i tlenu. Zmniejsza się również odprowadzanie produktów przemiany materii. Skutkuje to małą szansą na regenerację mięśni, a w konsekwencji przeciążeniem.
  • Niekorzystna pozycja podczas pracy. Jest tu wiele różnych możliwości: np. siedzenie z podniesionymi ramionami, zgarbionymi plecami, z pochyloną głową, na niewłaściwych lub nieodpowiednich meblach. Istnieje wiele pozycji, które obciążają mięśnie bardziej niż jest to konieczne, powodując ich przeciążenie.
  • Cechy fizyczne. Ze względu na asymetrię fizyczną, taką jak skrzywienie miednicy czy różna długość nóg, postawa ciała może być niekorzystna. Powoduje to dodatkowe obciążenie barków lub innych części ciała. Do dolegliwości wynikających z przeciążenia może przyczyniać się również płaskostopie i nadmierna ruchomość stawów.
  • Stres. Pod wpływem stresu ciało jest stale w stanie zwiększonej gotowości i napięcia. Skutkuje to przyspieszonym tętnem i zwiększonym napięciem mięśni. Efektem długich okresów stresu lub złej postawy może być przeciążenie.

Konsekwencje przeciążenia

Skutkiem przeciążenia może być to, że coś w ciele się psuje. Na przykład dochodzi do zerwania mięśnia, ścięgna, urazu kręgosłupa szyjnego, zapalenia ścięgien itp. Kiedy to nastąpi, nie pomoże masażysta, lecz trzeba skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bardzo często dolegliwości nie są jednoznaczne, mogą to być napięte mięśnie i stawy, nieokreślony ból podczas wykonywania pewnych ruchów, nadwrażliwe miejsce z promieniującym bólem albo bóle głowy. Często chodzi się z tymi przypadłościami przez dłuższy czas, nie wiedząc, co właściwie jest ich przyczyną. Przeciążenie nogi można rozpoznać po bólu podczas zginania, wrażliwych ścięgnach udowych podczas rozciągania, utracie siły w nodze, skurczach mięśni podczas siedzenia oraz w trakcie lub po bieganiu. Jeśli ból jest odczuwany przez 1 lub 2 dni, nic takiego się nie dzieje. Jeśli jednak pojawia się podczas umiarkowanego wysiłku, może to oznaczać przeciążenie. Może również dojść do całkowitego zerwania mięśnia czworogłowego i ścięgna udowego, co wymaga już leczenia chirurgicznego.

Leczenie przeciążenia

Przewlekłe przeciążenie można wyleczyć poniższymi sposobami.

  • Odpoczynek. Kiedy odpoczywamy, nasze ciało się regeneruje.
  • Zdrowy tryb życia. Dobra kondycja fizyczna i odpowiednie składniki odżywcze przyspieszają regenerację.
  • Aktywność fizyczna. Krążenie krwi poprawia się dzięki regularnym ćwiczeniom.
  • Rozgrzewka. Mięśnie są bardziej wrażliwe, gdy są narażone na nagły, duży wysiłek.
  • Rozciąganie i ciepło. Ćwiczenia rozciągające nadają ciału sprężystość, która skutkuje mniejszym napięciem mięśni w wyniku nagłych ruchów. Rozgrzany mięsień jest silniejszy niż zimny mięsień.
  • Masaż. Pomaga rozluźnić mięśnie po wysiłku, wspomaga odprowadzanie produktów przemiany materii i zmniejsza napięcie mięśni.

W przypadku ostrych dolegliwości wynikających z przeciążenia zalecamy konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą. Obrzęk można w pewnym stopniu ograniczyć poprzez chłodzenie zimną wodą lub lodem, stosowanie bandaży uciskowych lub trzymanie wyżej danej części ciała. Podobrace oferuje również szereg produktów, które pomogą Ci w powrocie do zdrowia. Należą do nich na przykład nasze produkty poprawiające krążenie krwi i zatrzymujące ciepło. Orteza uda Novamed jest obecnie uważana za numer 1! Odzież termiczna, taka jak spodenki neoprenowe McDavid, może być dobrą alternatywą w zapobieganiu przeciążeniom.