Naderwanie mięśnia – biodro / udo

Mięśnie to wiązki kurczliwych włókien ułożonych w tym samym kierunku. Tysiące włókien jest utrzymywanych razem przez tkankę łączną, tworząc mięsień.

Objawy naderwania mięśnia uda

W pierwszym stopniu naderwania mięśnia uszkodzeniu ulega mniej niż 5% włókien. Ból odczuwalny jest tylko przy nagłym i bardzo silnym obciążeniu mięśnia. Odczuwa się ostry ból mięśnia, ale nadal ma on wystarczająco dużo sprawnych włókien, aby można było poruszać nogą bez żadnych problemów. Z naderwaniem mięśnia drugiego stopnia jest już inaczej, ponieważ odczuwa się ból podczas lekkiego obciążania nogi. Rozciąganie jest bolesne i mięsień jest słabszy. Naderwanie mięśnia trzeciego stopnia powoduje silny ból, któremu towarzyszy odgłos zerwania. Ból znika tylko dlatego, że połączenie zostaje zerwane i organizm nie może go już dostrzec. Efektem jest duży obrzęk z dużym zasinieniem. Mięsień wybrzusza się podczas napinania. Naderwanie mięśnia trzeciego stopnia musi być leczone chirurgicznie. W przypadku naderwania mięśnia pierwszego i drugiego stopnia wystarczającą pomoc może zapewnić fizjoterapeuta.

Leczenie naderwanego mięśnia uda

Najlepszym sposobem leczenia naderwanego mięśnia jest odpoczynek. Produkty uciskowe zapewniają ulgę w obrzękach spowodowanych przez płyn i krew. Możesz również zmniejszyć obrzęk, okładając mięsień lodem. Jedyną wadą tego rozwiązania jest spowolnienie krążenia krwi. Gdy tylko ból będzie znośny, można przestać stosować okład lodowy. Od czwartego dnia mięsień zaczyna się sam regenerować i można ponownie go napinać bez wykonywania ruchu. Są to tak zwane skurcze izometryczne. W przypadku urazu uda można użyć stabilizatora uda, aby zapewnić sobie dodatkowe wsparcie. Podobrace oferuje szeroką gamę produktów z kilkoma stopniami ochrony, które mogą pomóc w przypadku urazów. Orteza uda Bauerfeind Myotrain oraz orteza uda LP Support zapewniają mięśniom wystarczającą stabilizację, aby umożliwić odpowiednie gojenie. Dadzą Ci one maksymalny komfort i są idealnym zamiennikiem bandaża. W pierwszym tygodniu nie powinno się masować nogi. Od czwartego tygodnia można ponownie zacząć biegać. Od siódmego tygodnia można znowu poddawać nogę nagłym obciążeniom. Okres rehabilitacji po naderwaniu mięśnia pierwszego lub drugiego stopnia trwa co najmniej sześć tygodni.

Zapobieganie naderwaniu mięśnia uda

Czasami wydaje się, że można zrobić więcej, niż jest w stanie znieść organizm. W takich przypadkach często dochodzi do naderwania mięśni. Można jednak zmniejszyć ryzyko poprzez trening siłowy, logiczną strukturę treningu oraz trening plyometryczny. Niektóre ćwiczenia poprawiają również kontrolę nad mięśniami, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Każda osoba ma inne predyspozycje, jedna jest znacznie bardziej podatna na naderwanie mięśni niż inna. Może się to zdarzyć z powodu braku koordynacji, z przyczyn dziedzicznych lub na przykład z powodu urazów mięśni z przeszłości. Aby zapobiec naderwaniu mięśni, należy również regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające.