Zerwane więzadła stawu skokowego

Informacje ogólne

Do zerwania więzadła stawu skokowego dochodzi wtedy, gdy stopa zostanie mocno wygięta. Zwykle powoduje to obrzęk na kostce i pod nią. Często towarzyszy temu siniak po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie kostki.

Objawy

Naderwanie więzadła jest bardzo bolesne, z kolei jego całkowite zerwanie nie musi od razu boleć. Zwykle wokół kostki pojawia się siniak lub obrzęk, który uwidacznia się w postaci przebarwienia. W zależności od powagi naderwania lub zerwania przebarwienie i siniak mogą rozciągać się do krawędzi stopy. Przebarwienie pojawia się zwykle po 24 do 48 godzinach.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest postawienie źle kroku lub upadek. Zwykle dzieje się to na nierównej powierzchni, boiskach sportowych, krzywych płytkach itp. Przeważnie przyczyną są niekontrolowane ruchy, na przykład podczas uprawiania sportu.

Leczenie

Zerwane więzadło stawu skokowego może się zagoić w ciągu sześciu tygodni. Pierwszy okres może być dość bolesny, a ból ustępuje zwykle w ciągu kilku tygodni. Do momentu całkowitego zniknięcia obrzęku może minąć kilka miesięcy. Aby więzadła goiły się prawidłowo, zwykle stosuje się bandaż. Jeśli po kilku godzinach od zwichnięcia kostki podejrzewa się jej złamanie, należy koniecznie udać się do lekarza. Złamanie można rozpoznać po następujących objawach: szybki obrzęk, trzaski i całkowita niemożność obciążania kostki. Jeśli dojdzie do złamania, kostkę przeważnie umieszcza się w gipsie, a w najcięższych przypadkach chirurg przeprowadza operację. W ramach prawidłowej rehabilitacji należy nosić ortezę, która zapewnia stabilizację i ochronę kostki. Może to być na przykład lekki stabilizator stawu skokowego Gladiator z paskami lub lekki stabilizator stawu skokowego Morsa ThermoCY Football.