Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego rzepka

Co oznacza choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć stawu kolanowego. Kolano składa się z dwóch dużych kości pokrytych chrząstką. Chrząstka amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia lub skakania i zapewnia elastyczność stawu. Dodatkowo staw kolanowy jest otoczony torebką stawową i więzadłami. Wewnątrz torebki stawu kolanowego znajduje się warstwa błony śluzowej, która działa jak smar stawu kolanowego. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów warstwa chrząstki staje się cieńsza. Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów są niejasne.

Czynniki odgrywające rolę w rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów

Otyłość, podeszły wiek, ciężka praca fizyczna, kontuzje sportowe lub czynniki dziedziczne. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie dolegliwości występują w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego?

Są to dolegliwości takie jak ból kolana, sztywność i zmniejszona ruchomość. Czasami na zdjęciu rentgenowskim można zobaczyć nieprawidłowości świadczące o chorobie zwyrodnieniowej stawów, mimo braku bólu w stawie kolanowym. U większości osób ból jest najważniejszym objawem. Pojawia się głównie przy rozpoczynaniu ruchu. W miarę jak choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje, coraz częściej występuje ból podczas spoczynku. U osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego ból jest zwykle odczuwany w kolanie i wokół niego, choć w najcięższych przypadkach może również występować w biodrze. Sztywność ustępuje zwykle po kilku minutach ćwiczeń. W wyniku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego źle się wchodzi po schodach, siada lub wstaje oraz np. zakłada skarpetki i buty. Choroba zwyrodnieniowa stawów często powoduje, że człowiek jest mniej aktywny fizyczne, przez co zmniejsza się siła i sprawność mięśni.

Co wtedy robić?

Najważniejszą rzeczą jest ciągły ruch, który pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić lub utrzymać kondycję. Aby osiągnąć ten cel, dobrze jest ćwiczyć ze średnią intensywnością przez minimum pół godziny dziennie, pięć dni w tygodniu. Umiarkowanie intensywne ćwiczenia to takie, podczas których tętno nieco wzrasta i oddech jest przyspieszony. Odczuwa się ciepło, ale nie zadyszkę i można normalnie prowadzić rozmowę. Taką aktywnością fizyczną może być na przykład wyjście do sklepu, jazda na rowerze po mieście, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą bądź pływanie.

Wskazówki dotyczące ruchu w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

  • Staraj się chodzić codziennie przez co najmniej pół godziny.
  • Unikaj przeciążania stawu kolanowego.
  • Odpoczywaj pomiędzy ćwiczeniami.
  • Staraj się codziennie przedłużać ćwiczenia.
  • Noś odpowiednie buty z wkładkami amortyzującymi.
  • Noś ortezę na kolano, aby uzyskać dodatkową stabilność.