Wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania chodzika inwalidzkiego
Powrót do blogówNapisane na: 2023-04-07

Wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania chodzika inwalidzkiego

Jeśli chcesz zacząć używać chodzika inwalidzkiego, bardzo ważne jest jego odpowiednie dopasowanie. Niezwykle istotne jest również prawidłowe trzymanie chodzika inwalidzkiego. Chętnie powiemy Ci, jak prawidłowo korzystać z chodzika inwalidzkiego, i udzielimy wskazówek, jak wygodnie i bezpiecznie wychodzić z nim na zewnątrz.

Regulacja chodzika inwalidzkiego:

Sposób ustawiania odpowiedniej wysokości chodzika inwalidzkiego:

Jaka jest prawidłowa pozycja rąk?

Trzymaj palce na hamulcu, a kciuk po wewnętrznej stronie uchwytu. Jeśli popełnisz błąd, automatycznie wykonasz ruch chwytający. Ponieważ ręce spoczywają na hamulcach, możesz od razu je ścisnąć. Jeśli będziesz trzymać w dłoniach tylko uchwyty i potkniesz się, nieświadomie odepchniesz chodzik inwalidzki i upadniesz.

Regulacja techniczna

Zanim zaczniesz chodzić, upewnij się, że zatrzask zapobiegający złożeniu jest prawidłowo zablokowany. Większość wypadków zdarza się przy uderzeniu chodzikiem inwalidzkim o krawężnik. W takim przypadku nieprawidłowo zablokowany chodzik inwalidzki złoży się. Hamulec ręczny i postojowy również musi być odpowiednio wyregulowany. Gdy hamulec postojowy jest włączony, chodzik inwalidzki musi być nieruchomy i nie może dać się odepchnąć.

Korzystanie z chodzika inwalidzkiego

Chodzenie w pomieszczeniach

Jeśli używasz chodzika inwalidzkiego w pomieszczeniach, upewnij się, że masz na to wystarczająco dużo miejsca. Usuń luźne kable, progi i dywaniki. W razie potrzeby poproś o przestawienie mebli. Zawsze dbaj o odpowiednie oświetlenie we wszystkich obszarach. Dzięki temu będziesz widzieć, dokąd idziesz. Podczas chodzenia stopy powinny znajdować się między tylnymi kołami a uchwytami.

Wstawanie

Jeśli chcesz wstać z krzesła, upewnij się, że chodzik inwalidzki ma cały czas załączony hamulec postojowy. Ustaw chodzik inwalidzki blisko krzesła i nigdy nie podciągaj się na nim. Podczas wstawania pochyl się do przodu.

Siadanie

Jeśli chcesz usiąść z pozycji stojącej, stań jak najbliżej krzesła. Usiądź dopiero wtedy, gdy poczujesz, że krzesło dotyka tyłu nóg. Ustaw chodzik inwalidzki w funkcji parkowania. Połóż dłonie na podłokietnikach krzesła i pochyl się do przodu. Delikatnie usiądź.

Chodzenie na zewnątrz

Podczas chodzenia należy koniecznie prawidłowo podnosić stopy. Noś solidne buty, które zapewniają dobrą stabilność. Podczas wchodzenia i schodzenia z chodników w miarę możliwości korzystaj z ramp dla wózków inwalidzkich. Uważaj na luźne płytki chodnikowe!

Wchodzenie i schodzenie z chodnika.

Na szczęście większość chodników ma ścięty próg ułatwiający wchodzenie i schodzenie. Niestety czasami zdarza się jednak, że takiego progu w ogóle nie ma. Aby wejść na chodnik, podjedź chodzikiem inwalidzkim do samego chodnika i zaciągnij hamulce. Następnie zrób mały krok do tyłu jedną nogą i podczas tego ruchu podnieś przednie koła chodzika inwalidzkiego do góry. Następnie zwolnij hamulec i dociśnij do chodnika tylne koła. Delikatnie opuść przednie koła, a następnie postaw tylne koła na chodniku. Następnie zaciągnij hamulec i ostrożnie wejdź na chodnik. Chcesz zejść z chodnika? Najpierw delikatnie zjedź chodzikiem inwalidzkim z chodnika. Następnie zaciągnij hamulce i ostrożnie zejdź z chodnika.

Siadanie na chodziku inwalidzkim

Kiedy odczuwasz zmęczenie, a w pobliżu nie ma dobrego krzesła lub miejsca do siedzenia, możesz odpocząć na swoim chodziku inwalidzkim. Zawsze zaciągnij hamulec postojowy. Zawsze obracaj się w pobliżu chodzika. Mocno chwyć uchwyty chodzika inwalidzkiego. Pochyl się do przodu i powoli usiądź. Kiedy siedzisz, plecy muszą być zawsze zwrócone w kierunku chodzenia.

Chcesz kupić chodzik inwalidzki? W naszym asortymencie znajdziesz najlepsze dostępne chodziki inwalidzkie. Mamy różne kategorie cenowe, ale wszystkie produkty są wykonane z wysokiej jakości materiału. Chodziki inwalidzkie z naszego asortymentu znane są ze swojej trwałości, wygody, jakości, stabilności oraz niskiej ceny. Umożliwiają bezpieczne i wygodne poruszanie się.

Polecane produkty
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter