Uraz ścięgna Achillesa
Powrót do blogówNapisane na: 2023-04-07

Uraz ścięgna Achillesa

Uwielbiasz uprawiać sport i nagle musisz przestać z powodu dolegliwości bólowych. Uraz ścięgna Achillesa jest bardzo częstym urazem/dolegliwością. Wiele osób myśli, że uraz ścięgna Achillesa jest stanem zapalnym lub zerwaniem, jednak z pewnością tak nie jest. W większości przypadków w ścięgnie Achillesa występuje zwiększona ilość płynu i komórek.Struktura ścięgna pozostaje jednak niezmieniona, co powoduje bolesny obrzęk. Badania wykazały, że w ścięgnie nie występuje charakterystyczna reakcja zapalna!

Objawy urazu ścięgna Achillesa

Uraz ścięgna Achillesa można rozpoznać po następujących objawach:

Przyczyny

Ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ludzkim ciele. W przypadku jego przeciążenia dochodzi do reakcji. Zwiększa się ilość płynu i komórek, ale struktura ścięgna pozostaje taka sama. Czasami pojawia się bolesny obrzęk. Bardzo często uważa się to za zapalenie ścięgna. Jednak badania pokazują, że sportowcy z dolegliwościami ścięgna Achillesa nie mają istotnej reakcji zapalnej.

Rozwiązania i leczenie

Uraz ścięgna Achillesa przeszkadza przez dłuższy czas. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc go złagodzić i zmniejszyć obrzęk. Najważniejszy jest odpoczynek. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Można też masować ścięgno kostką lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Wreszcie zaleca się noszenie dobrej ortezy, stabilizującej ścięgno Achillesa. Orteza na ścięgno Achillesa nie tylko stabilizuje ten obszar, ale także zapewnia ucisk pięty. Powoduje to odciążenie ścięgna Achillesa i szybsze pozbycie się dolegliwości.

Polecane produkty
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter