Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego

Na czym polega odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego?

Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego po angielsku nazywa się „whiplash”, co dosłownie oznacza „smagnięcie biczem”. Powoduje go nagły, gwałtowny ruch głowy w przód i w tył, który rozciąga ścięgna i mięśnie szyi. Dochodzi do niego często podczas wypadków samochodowych. Nagły ruch i duża siła przeciążają mięśnie.

Kto doznaje odgięciowego urazu kręgosłupa szyjnego?

Każdego roku od 15 do 35 000 osób doznaje tego urazu kręgosłupa szyjnego. Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie dolegliwości szyi dokuczają po odgięciowym urazie kręgosłupa szyjnego?

Dolegliwości szyi po odgięciowym urazie kręgosłupa szyjnego różnią się w zależności od osoby. Mogą być ostre, ale mogą też stać się odczuwalne dopiero kilka dni po wypadku. Oto właśnie dolegliwość zwana odgięciowym urazem kręgosłupa szyjnego. Ryzyko urazu kręgosłupa szyjnego: nieprawidłowo wyregulowany zagłówek w samochodzie małe lub lekkie zderzenie z tyłu wiek, osoby starsze łatwiej doznają urazu kręgosłupa kondycja fizyczna Po urazie kręgosłupa szyjnego wszelkie ćwiczenia należy wykonywać ostrożnie. Jeśli nie zastosujesz się do tego zalecenia, istnieje szansa, że dolegliwości szyi nasilą się, a nawet staną się przewlekłe.

Jak naprawić odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego?

Ogólnie regeneracja po urazie kręgosłupa szyjnego postępuje dobrze, należy tylko unikać nieprawidłowych ruchów. Doraźnym sposobem jest noszenie kołnierza ortopedycznego przez pierwsze kilka dni i uśmierzanie bólu paracetamolem. Następnie należy powoli prowadzić rehabilitację tak szybko, jak to możliwe, poruszając się powoli, aby uniknąć zwiotczenia mięśni szyi. Stosowanie środków przeciwbólowych takich jak paracetamol w pierwszych dniach po wypadku nie stanowi problemu (po konsultacji z lekarzem). Zapewnia to łatwiejsze poruszanie się i lepszy sen. Ważne jest, aby przyjmować leki przeciwbólowe o ustalonych godzinach i stopniowo ograniczać ich stosowanie.