Zwężenie kanału kręgowego

Zwężenie kanału kręgowego lub zwężenie kanału kręgosłupa lędźwiowego jest zaburzeniem często występującym u osób starszych. Osoby cierpiące na to zaburzenie odczuwają ból podczas chodzenia i np. podczas pracy na stojąco. Nie zawsze występuje ból, lecz raczej uczucie zmęczenia, co sprawia, że jest to szczególnie przykre schorzenie. W miarę nasilania się objawów skraca się dystans możliwy do pokonania pieszo. Dopóki pacjent siedzi na ławce lub pochyla się do przodu, dolegliwości nie występują. Zwykle są odczuwalne w obu nogach, czasem tylko w jednej. Często pomaga również leżenie na boku lub z podniesionymi nogami. Przerwa po chodzeniu nie pomaga, ponieważ objawy występują nawet po długim czasie. Ludzie, którzy kiedyś chodzili wyprostowani, zaczynają się trochę pochylać do przodu, ponieważ ta pozycja ułatwia radzenie sobie z dolegliwościami. Uderzające jest również to, że większość pacjentów cierpiących na zwężenie kanału kręgowego może z łatwością jeździć na rowerze bez większych problemów z nogami i plecami. Dzieje się tak, ponieważ podczas jazdy na rowerze plecy są zgięte i kręgosłup ma więcej miejsca.

Jakie są objawy?

Zwężenie kanału kręgowego inaczej nazywane jest zespołem wąskiego kanału kręgowego. Z powodu zwężenia wiązki nerwów mogą zostać ściśnięte na dłuższy czas i powodować bóle nóg. Objawy zwężenia kanału kręgowego występują głównie podczas chodzenia lub długiego stania w miejscu. Zwężenie kanału kręgowego może być wadą wrodzoną, która ujawnia się dopiero w późniejszym życiu. Wynika to ze struktur wokół wewnętrznego kanału kręgowego. U osób starszych mogą one prowadzić do zwężenia kanału kręgowego.

Operacja, ćwiczenia czy gorset ortopedyczny?

Nie każdy, kto cierpi na zwężenie kanału kręgowego, musi poddać się operacji. Tylko wtedy, gdy dolegliwości są znaczne i zagrożone jest normalne funkcjonowanie społeczne pacjenta, a diagnoza jest jednoznaczna, operacja jest jedynym rozwiązaniem, które może pomóc pacjentowi pozbyć się objawów. Czasami lekarze mogą zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego dla dodatkowego wsparcia i złagodzenia bólu.