Skolioza

Informacje ogólne

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. W kręgosłupie pojawia się deformacja. Skrzywienie to jest powszechnie określane pochodzącym z greki słowem „skoliosis”. Dosłownie oznacza ono „krzywe plecy”. W przypadku skoliozy występują zwykle 2 skrzywienia, ale powszechne jest również 1 skrzywienie. Skrzywienie pleców powoduje wybrzuszenie żeber na plecach. Jest to tak zwany garb.

Ile jest form skoliozy?

Skoliozę można podzielić na 4 typy: idiopatyczną (o nieznanej przyczynie), wrodzoną, nerwowo-mięśniową (spowodowaną zaburzeniami mięśni lub nerwów) oraz zwyrodnieniową (spowodowaną podeszłym wiekiem).

Skolioza idiopatyczna

Typ idiopatyczny oznacza, że przyczyna skoliozy jest nieznana. Przyczyny nie można zidentyfikować w 80% przypadków skoliozy. Istnieją powody, by sądzić, ze skoliozę wywołuje kilka czynników, w tym czynnik dziedziczny, prawdopodobnie w postaci osłabionej tkanki łącznej, oraz czynnik neurologiczny w postaci zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku skoliozy idiopatycznej mięśnie i kręgi są początkowo normalne, ale wraz ze wzrostem rozwija się deformacja.

Skolioza wrodzona

Skolioza wrodzona jest spowodowana co najmniej jedną wadą wrodzoną kręgosłupa. Mogą to być na przykład zrośnięte kręgi. Wiele z tych nieprawidłowości może znajdować się w kilku miejscach kręgosłupa. Mogą one wystąpić w pierwszych tygodniach ciąży. Skoliozę można zdiagnozować zaraz po urodzeniu dziecka. Czasami pozostaje ona niezauważona, innym razem prowadzi do poważnych dolegliwości fizycznych i schorzeń kręgosłupa.

Skolioza nerwowo-mięśniowa

Skolioza nerwowo-mięśniowa jest spowodowana niemocą lub paraliżem mięśni bądź grup mięśni. Często powodują ją zaburzenia mięśni, takie jak dystrofia mięśniowa Duchenne’a czy rdzeniowy zanik mięśni.

Skolioza zwyrodnieniowa (wynikająca z podeszłego wieku)

Istnieją dwa rodzaje skoliozy zwyrodnieniowej

Skolioza zwyrodnieniowa

Nowo powstająca forma skoliozy, pojawiająca się zwykle u osób powyżej 45 roku życia, które jako dzieci i w młodości miały normalny kręgosłup. Skolioza zwyrodnieniowa rozwija się w wieku dorosłym z powodu starzenia się i możliwej choroby zwyrodnieniowej stawów, która powoduje przesunięcie kręgów, zapadnięcie się krążków międzykręgowych, a czasem osteoporozę. Ten rodzaj skoliozy zwykle dotyka kręgów lędźwiowych i często prowadzi do bólu oraz ograniczenia ruchu. Towarzyszy temu zwykle zwężenie kanału kręgowego, które powoduje splątanie nerwów i silny ból. Skolioza zwyrodnieniowa może się szybko nasilać.

Skolioza – wada postawy

Oprócz skoliozy (strukturalnej) istnieje skolioza (niestrukturalna) związana z postawą. Ta skrzywienie jest spowodowane nieprawidłową postawą. W większości przypadków dzieje się tak z powodu różnej długości nóg. Plecy starają się wyrównać różnicę w długości i dlatego dochodzi od ich skrzywienia. Aby temu zaradzić, u pacjentów stosuje się specjalną terapię postawy i ćwiczenia.

Gorset na skoliozę

W niektórych przypadkach może zostać przepisany gorset ortopedyczny, który pomaga w leczeniu skoliozy. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy wciąż rosną i cierpią na skoliozę idiopatyczną. Celem jest powstrzymanie rozwoju skoliozy. W przypadku skoliozy nerwowo-mięśniowej i wrodzonej również może być konieczny gorset ortopedyczny. Dorośli mogą otrzymać specjalny gorset, który pomoże stabilizować plecy i łagodzić ból. Istnieją różne rodzaje gorsetów ortopedycznych i korektorów postawy, które mogą pomóc w przypadku skoliozy.