Ból pleców w ciąży

Przyczyny

Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu bólu pleców. Problemy z plecami powoduje nie tylko zwiększenie masy ciała, ale także zmieniająca się równowaga hormonalna w okresie ciąży. Podczas ciąży hormon progesteron rozluźnia połączenia między stawami, również w kości ogonowej i kościach biodrowych. Normalnie występuje tam bardzo mało ruchu, ale w ciąży to się zmienia. Łatwo może wtedy dojść do ucisku na nerwy, co jest przyczyną bólu pleców. Bóle pleców w czasie ciąży są bardzo częste i można im dość dobrze zaradzić poprzez ćwiczenia lub noszenie produktów stabilizujących, takich jak gorset ortopedyczny.

Cierpisz na ból pleców lub niestabilność miednicy?

Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu bólu pleców po długim siedzeniu, staniu lub chodzeniu. Ból często promieniuje od dolnej części pleców do pośladków, nóg i kości łonowej. Ból pleców jest częstszy i da się go lepiej leczyć niż niestabilność miednicy. W przypadku niestabilności miednicy radzimy nosić pas ciążowy.

Wizyta u lekarza rodzinnego

Cierpisz na uporczywe bóle pleców? W takim razie koniecznie odwiedź swojego lekarza rodzinnego. Szybko zdiagnozuje on, czy problemy z plecami pochodzą z kręgosłupa, czy z miednicy. Jeśli odczuwasz ostry i silny ból, natychmiast udaj się do lekarza. Podobnie, jeśli odczuwasz drętwienie lub mrowienie w nogach. Może to wskazywać na niestabilność miednicy. Jeśli chodzi o ból dolnego odcinka pleców, który promieniuje w górę i w bok, również zalecana jest wizyta u lekarza rodzinnego, ponieważ może to wskazywać na zapalenie pęcherza lub problemy z nerkami. Jeśli w trzecim trymestrze ciąży wystąpią nagle silne bóle pleców, skontaktuj się z położną. Koniecznie zrób to, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Takie bóle mogą wskazywać na przedwczesny poród.

Wskazówki dotyczące profilaktyki:

  • Stań prosto. Daj swojemu ciału dodatkowe wsparcie, lekko wciągając pępek. Lekko napnij pośladki. Staraj się nie stać zbyt długo. Pracujesz na stojąco? Zrób sobie długą przerwę w połowie dnia, podnieś nogi do góry.
  • Jeśli masz siedzący tryb pracy, usiądź prosto. Ustaw nogi pod kątem 90 stopni. Przejdź się co pół godziny.
  • Noś odpowiednie buty na płaskim obcasie.
  • Podnoś się, używając kolan.
  • Noś zakupy w 2 siatkach, aby zachować równowagę i zmniejszyć ryzyko bólu pleców.
  • Ostrożnie wstawaj z łóżka. Przewróć się na bok, ugnij kolana i podeprzyj rękoma górną część ciała.
  • Traktuj poważnie swoje dolegliwości bólowe. Jeśli plecy zaczynają boleć przy określonych czynnościach, nie wykonuj ich.

W czasie ciąży zwracaj szczególną uwagę na swoją postawę.

Staraj się w miarę możliwości utrzymywać normalną postawę ciała. Zwłaszcza, gdy brzuch staje się coraz większy, kobiety w ciąży mają tendencję do wypychania go do przodu, co powoduje wygięcie pleców. Jest to dla pleców dużym obciążeniem. Spróbuj nauczyć się wciągać dolną część brzucha. Oczywiście nie możesz tak naprawdę wciągnąć brzucha, gdy robi się coraz większy, ale możesz trochę napinać mięśnie. Dodatkowo pomaga odchylenie miednicy nieco do tyłu. Przesuń kości biodrowe nieco do tyłu, a kość łonową nieco do przodu.