Złamanie łokcia

Informacje ogólne

Złamanie łokcia to złamanie kości łokciowej lub kości promieniowej. Kość łokciowa i kość promieniowa tworzą razem największą część stawu łokciowego. Do złamania łokcia może dojść z powodu upadku z wyprostowaną ręką lub upadku bezpośrednio na łokieć. Łokieć jest skomplikowanym stawem, dlatego jego uraz jest zwykle poważny. Aby go naprawić, często potrzebna jest operacja, ale czasami uraz można również wyleczyć, nosząc gips.

Objawy

Przy złamaniu łokcia odczuwa się silny i nagły ból, a złamane miejsca mogą być opuchnięte. Każdy ruch lub dotyk może być bolesny. Może również wystąpić otwarta rana i ograniczenie ruchu łokcia. Fragmenty kości mogą się przesunąć, co może spowodować zniekształcenie ramienia.

Leczenie

Diagnozę można postawić na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, a następnie dodatkowo przeanalizować za pomocą tomografii komputerowej. Leczenie zależy od powagi i rodzaju złamania łokcia. Łokieć można naprawić za pomocą szpilek, śrub i płytek, które umożliwiają zrastanie się kości. Nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, tak naprawiony staw prawie zawsze pozostanie sztywny. Po przebytym zabiegu chirurgicznym całkowite prostowanie i zginanie łokcia zawsze będzie więc stanowić problem. Na dłuższą metę wystąpi znacznie większe niż zwykle ryzyko zużycia stawu. Podczas operacji mogą również zostać uszkodzone nerwy i naczynia krwionośne w łokciu. Jeśli złamanie nie jest bardzo poważne, można zdecydować się na ortezę, temblak lub gips. Po ich zdjęciu możesz wykonywać ćwiczenia, które pomogą Ci w prawidłowej rehabilitacji. Noszenie jednej z naszych ortez może również pomóc w rehabilitacji i zapobieganiu temu schorzeniu. Może to być na przykład orteza na łokieć tenisisty - szyna na nadgarstek - LP Support Bowling lub orteza na łokieć Bauerfeind Sports.