Ortezy na nadmiernie rozciągnięty łokieć

Przy nadmiernym rozciągnięciu łokcia występuje silny ból. W zależności od powagi urazu może również wystąpić obrzęk i wyraźnie wyczuwalny/słyszalny trzask. Ból stopniowo się zmniejsza, ale prostowanie łokcia może być bolesne przez długi czas, zaś nieoczekiwane ruchy mogą być bolesne. Są to objawy niestabilności łokcia.

Przyczyny nadmiernego rozciągnięcia łokcia

Nadmierne rozciągnięcie łokcia jest szczególnie powszechne wśród bramkarzy w sportach z piłką oraz u judoków. Uraz ten może spowodować zatrzymanie piłki z wyprostowanym łokciem. W przypadku judoków uraz występuje zwykle w skurczu ramienia. Oprócz tych sportów zdarza się to również regularnie z powodu upadku z wyprostowaną ręką i wyciągniętym łokciem. W poważnych przypadkach łokieć zostaje wybity ze swojej normalnej pozycji.

Leczenie nadmiernie rozciągniętego łokcia

Bezpośrednio po nadmiernym rozciągnięciu zalecane jest chłodzenie i odpoczynek. Ból będzie się stopniowo zmniejszał. Można wykonywać ćwiczenia poprawiające ruchomość oraz wzmacniające stabilność i mięśnie wokół łokcia. Po nadmiernym rozciągnięciu więzadła łokcia są częściowo uszkodzone i staw jest mniej stabilny niż do tej pory. Aby zapobiec dalszym urazom i wyleczyć łokieć po nadmiernym rozciągnięciu, zaleca się noszenie ortezy. Podobrace oferuje ortezę na łokieć Bauerfeind Sport (sportowy stabilizator łokcia) oraz ortezę na łokieć Push Med.