Zwichnięcie kostki

Informacje ogólne

Wypadek, zwłaszcza taki jak zwichnięcie kostki, zdarza się bardzo szybko. Źle postawiony krok lub kontuzja doznana na boisku może poważnie spowodować poważny uraz trwający około 8 tygodni, który uniemożliwi Ci uprawianie sportu i chodzenie bez bólu. Zwichnięcie kostki nigdy nie jest przyjemne. Sportowcy, którzy doznali tej kontuzji, są często bardzo niecierpliwi i zbyt wcześnie podejmują decyzję o wznowieniu treningu – dlatego nieprawidłowo się poruszają. Wiąże się to z dużym ryzykiem, ponieważ uraz może się pogorszyć do tego stopnia, że dolegliwości stawu skokowego mogą stać się trwałe lub przewlekłe. Dlatego zdecydowanie to odradzamy.

Diagnoza

Po pierwsze trzeba ustalić, czy rzeczywiście kostka jest skręcona. Kostkę wzmacniają ścięgna, więzadła i torebka stawowa. Przy zwichnięciu kostki zwykle odczuwa się nagły i ostry ból wewnątrz i na zewnątrz kostki. Najgorszy ból ustępuje po kilku minutach, co pozwala na ostrożne chodzenie. Zwykle pod lub na kostce pojawia się obrzęk, który później opada na dolne partie, takie jak pięta, palce lub zewnętrzna krawędź stopy. Czasami z tyłu stopy może się pojawić siniak. W niektórych przypadkach najbardziej ekstremalny ból utrzymuje się przez długi czas i uniemożliwia stanie na stopie. Taki ból oznacza złamanie lub zerwanie czegoś w kostce. W takiej sytuacji trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić na pogotowie. Jeśli usłyszysz trzask lub jeśli podudzie, kostka lub stopa mają inną pozycję niż normalnie, musisz natychmiast udać się do szpitala. Zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie, na podstawie którego zdiagnozowane zostanie złamanie.

Leczenie

  • Chłodzenie: chłodź bezpośrednio za pomocą zamrożonego kompresu żelowego lub kostek lodu. Powtarzaj to 4 do 5 razy dziennie.
  • Trzymaj kostkę trochę wyżej
  • Możesz zażywać środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol.
  • Ruch: spróbuj znowu chodzić, ponieważ przyspiesza to powrót do zdrowia. Musisz zwracać uwagę na to, aby zawsze stawiać stopę przed sobą. Jeśli ból nasila się podczas chodzenia, lepiej zaprzestać chodzenia. Jazda na rowerze, czyli powtarzalne przemieszczanie stopy w górę i w dół, zapobiega sztywnieniu stawu.
  • Stopniowo zwiększaj obciążenie. W niektórych przypadkach zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty.

Powrót do zdrowia

Powrót do zdrowia może potrwać od 4 do 5 dni. Dopiero po tym czasie można z powrotem stanąć na nogach. Należy uśmierzać ból, tak, aby znów było to możliwe. W przeciwnym razie należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli faktycznie po tych dniach możesz stać na nogach, można założyć, zwichnięcie kostki było lekkie. Prawie każdy może znowu normalnie funkcjonować po 6 do 8 tygodniach i normalnie uprawiać sport po 8 do 12 tygodniach. Nie jest zalecane ćwiczenie przez 2 do 3 tygodni, a aktywność sportową można wznowić dopiero, gdy ból całkowicie ustąpi. Możemy również polecić noszenie ortezy dla ochrony i wsparcia podczas wznawiania aktywności. Dwie z wielu dostępnych na rynku ortez, które pomagają chronić i stabilizować kostkę po zwichnięciu, to stabilizator stawu skokowego Bauerfeind AirLoc i stabilizator stawu skokowego Medidu Premium.