Zapalenie ścięgna kostki

Informacje ogólne

Z tyłu, po zewnętrznej stronie kostki znajdują się dwa ścięgna. Ścięgno mięśnia strzałkowego długiego i ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego. Przytrzymuje je tak zwany troczek. Ścięgna umożliwiają prawidłowe zginanie i podnoszenie stopy. Zapewniają również stabilność. Zapalenie samych ścięgien i tkanek wokół nich może również wystąpić w stawie skokowym.

Przyczyny

Zapalenie ścięgna jest powodowane przede wszystkim przeciążeniem kostki. To z kolei podrażnia ścięgna mięśnia strzałkowego. Do przeciążenia dochodzi z powodu ciągłego obciążania ścięgna w ten sam sposób. Na przykład bieganiem lub chodzeniem po nierównym terenie oraz określonymi innymi dziedzinami sportu. Inne czynniki powodujące zapalenie ścięgien to: niewłaściwa postawa stóp (nadpronacja, supinacja), zmęczenie, niewłaściwe obuwie, otyłość i niewystarczająca rozgrzewka. Dolegliwości mogą pojawić się również po skręceniu kostki. Taki uraz również ma wpływ na stabilność tego stawu. Ścięgno mięśnia strzałkowego musi wykonywać dodatkową pracę, aby zapewnić stabilność mięśnia. Przeciążenie prowadzi następnie do uszkodzenia tkanki ścięgna, co powoduje puchnięcie i ból kostki.

Leczenie

Zwykle wykonuje się badanie USG w celu zidentyfikowania problemów w ścięgnie lub wokół niego. Badanie uwidacznia naderwania i stany zapalne. Również rezonans magnetyczny może potwierdzić diagnozę. Zazwyczaj zapalenie ścięgien i inne problemy związane ze ścięgnami leczy się za pomocą terapii. Rezygnacja ze sportu, noszenie stabilizatora, unieruchomienie za pomocą gipsu, środki medyczne i fizjoterapia to tylko kilka przykładów tego, jak można uniknąć konieczności poddania się operacji. Jeśli chodzi o noszenie ortezy w celu stabilizacji i leczenia, polecamy następujące produkty: lekki stabilizator stawu skokowego Gladiator Max oraz stabilizator stawu skokowego Medidu Premium, które pomogą Ci najlepiej, jeśli doświadczasz tych dolegliwości. Jeśli te opcje zawiodą, zawsze możesz zdecydować się na operację. Naderwane ścięgna zawsze wymagają zoperowania. Terapia po takim zabiegu może trwać od 3 do 6 miesięcy. Rehabilitacja po zabiegu trwa zwykle od 3 do 6 tygodni.