Problemy z chrząstką w stawie skokowym

Informacje ogólne

Powierzchnie stawów pokryte są gładką warstwą chrząstki. Warstwa ta wraz z mazią stawową zapewnia płynne ruchy kostki. W efekcie zużycia stawu dochodzi do utraty chrząstki, co powoduje, że staw dotyka kości. Może to prowadzić do sztywności, bólu i obrzęku stawu skokowego. Ponadto na krawędzi stawu może wystąpić przerost kości, a przestrzeń stawu może się zawęzić z powodu utraty chrząstki. Przyczyną utraty chrząstki może też być uraz. Inne możliwe przyczyny to wiek lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy

Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego wiąże się zwykle z silnym bólem, zwłaszcza po okresie odpoczynku. Jednym z objawów jest też poranna sztywność. Chorobie zwyrodnieniowej stawów często towarzyszy obrzęk, co oznacza, że ból może wystąpić również podczas odpoczynku. Może to powodować ograniczenia ruchu i wady postawy.

Leczenie

Przy stawianiu diagnozy oprócz objawów ważne jest też badanie fizykalne i historia pacjenta. Zdjęcie rentgenowskie może potwierdzić diagnozę lub wskazać inną. Czasami wykonuje się również tomografię komputerową w celu oceny choroby zwyrodnieniowej stawów. Rezonans magnetyczny zwykle nie jest konieczny w przypadku problemów z chrząstką, ponieważ pokazuje głównie „tkanki miękkie” (więzadła torebki, więzadła i mięśnie). W pierwszej kolejności lekarze nie zalecają operacji, lecz szukają alternatyw. Należą do nich leki przeciwzapalne, fizjoterapia lub stosowanie stabilizatora. Jeśli chodzi o tę ostatnią opcję, mamy dla Ciebie wiele różnych możliwości. Na przykład lekki stabilizator stawu skokowego Morsa ThermoCY lub stabilizator stawu skokowego Bauerfeind AirLoc. Jeśli te ortezy nie pomogą rozwiązać problemu, kolejną opcją jest operacja.