Niestabilność stawu skokowego

Informacje ogólne

Do zapewnienia stabilności kostki służą trzy przednie więzadła kostki. Jeśli te więzadła przestają działać poprawnie, kostka stanie się niestabilna. Nawet niewinny ruch, taki jak zejście z chodnika, może być przyczyną skręcenia kostki.

Przyczyny

Przy skręceniu kostki może dojść do zerwania lub naciągnięcia więzadła kostki, skręcenia kostki lub jej zwichnięcia. Skręcenie kostki jest zawsze bardzo bolesne, a dodatkowo kostka często szybko puchnie i sinieje. Jednak w większości przypadków normalnie się goi. Czasami ludzie doznają trwałych kontuzji z powodu niedostatecznego zagojenia więzadeł stawu skokowego.

Dolegliwości

W wyniku skręcenia kostki może dojść do uszkodzenia chrząstki w kostce. Jeśli chrząstka zostanie uszkodzona, kostka zaczyna boleć i staje się wrażliwa na obciążenie, na przykład podczas chodzenia.

Leczenie

W większości sytuacji leczenie polega na wyeliminowaniu dolegliwości bez operacji. Możesz spróbować ustabilizować i wzmocnić więzadła kostki, owijając ją bandażem, używając wkładki ortopedycznej lub nosząc stabilizator. Kilka przykładów stabilizatorów stawu skokowego to stabilizator stawu skokowego Medidu Premium i stabilizator stawu skokowego Novamed. W przypadku uporczywych dolegliwości z powodu niestabilności można podjąć decyzję o operacji, chociaż zależy to wyłącznie od wieku, powagi dolegliwości i aktywności sportowej. Po zabiegu kostka zostanie umieszczona w gipsie na 6 tygodni. Po tym czasie zwykle konieczna jest fizjoterapia, aby pomóc kostce odzyskać siły.