Nadmierna ruchomość kostki

Informacje ogólne

Osoby cierpiące na nadmierną ruchomość ciągle mają wrażenie, że wszystkie ich stawy są luźne. Zmiany w tkance łącznej sprawiają, że torebka i więzadła są bardziej elastyczne. Pod obciążeniem więzadła nie ściągają się, lecz rozciągają, powodując nadmierne rozciąganie lub skręcanie stawów. Innym słowem na nadmierna ruchomość to nadmierna wiotkość.

Dolegliwości

Przy nadmiernej ruchomości stawy są luźne. Może dojść do zwichnięcia nóg, barków i ramion. Możesz również odczuwać ból w kolanach podczas jazdy na rowerze lub wchodzenia po schodach. Typowe problemy to zmęczenie, ból nadgarstków i dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego

Przyczyny

Osoby z nadmierną ruchomością są zazwyczaj bardzo giętkie. Mogą bardziej zginać stawy, takie jak palce u nóg, łokcie, palce u rąk i kolana. Nadmierna ruchomość powoduje, że stawy są elastyczne, ponieważ więzadła i torebki są mniej sztywne niż normalnie. Podczas oddziaływania na nie łatwiej się rozciągają niż ściągają. Nie jest to poważne zaburzenie i można z nim żyć przez całe życie bez zbyt wielu poważnych problemów. Jedynie przy ciągłym obciążeniu kostki mogą puchnąć bardziej niż zwykle.

Leczenie

Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe, bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zareagować na takie sygnały. Kostkę można ustabilizować na przykład za pomocą ortopedycznych wkładek do butów, specjalnie dopasowanego obuwia lub ortezy. Ortezy z naszego asortymentu, które pomagają w rehabilitacji tego schorzenia, to stabilizator stawu skokowego Active Ankle T2 Sports oraz orteza Bauerfeind MalleoTrain S Staple. W rehabilitacji może również pomóc fizjoterapia.