Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego

Informacje ogólne

Stabilność wymagana do stania na dwóch nogach jest regulowana przez 26 kości, 19 mięśni oraz 33 stawy, oraz ścięgna w kostce i stopie. Choroba zwyrodnieniowa jednego lub kilku stawów może mieć negatywny wpływ na naszą równowagę i sposób chodzenia. Wynika to z naturalnie zachodzącego procesu uwarunkowanego tym, że kostka i stopa są mocno obciążone.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawów. Również wiek odgrywa dużą rolę. Z biegiem czasu warstwa chrząstki staje się coraz cieńsza i prawie całkowicie zanika. Prowadzi to do stykania się kości. Również stany zapalne mogą wpływać na chrząstkę, jak ma to miejsce w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Może to spowodować całkowity zanik chrząstki, który nazywany jest również wtórną chorobą zwyrodnieniową stawów. Długotrwałe noszenie niewłaściwego obuwia lub nieprawidłowy sposób poruszania się może spowodować szybsze zużycie chrząstki.

Objawy

Kiedy stawy się zużywają, chrząstka prawie całkowicie zanika. Taki staw nie może się już płynnie poruszać. Tarcie kości o siebie może być coraz mocniejsze i zaczyna powodować ból. Gromadzenie się płynu może wywoływać obrzęk kostki i wywierać bolesny ucisk na zakończenia nerwowe. Utrudnia to poruszanie kostką. Na krawędziach stawów może się również rozwijać tkanka kostka. Jest to reakcja organizmu, która ma na celu rozłożenie nacisku na większą powierzchnię.

Leczenie

W przypadku zdiagnozowania poważnych dolegliwości lekarz kieruje do chirurga ortopedy. Na podstawie badania fizykalnego i kwestionariusza chirurg stawia diagnozę. Sprawdza, jak poruszają się nogi i stopy niezależnie od siebie i robi zdjęcie rentgenowskie. Na zdjęciu można dokładnie zobaczyć, które stawy są dotknięte chorobą zwyrodnieniową. W pierwszej kolejności podejmuje się próbę leczenia bez operacji. Przy nadwadze lekarz zaleci schudnięcie. Można również stosować wkładki do butów z podparciem łuku stopy lub ortezę podpierającą łuk stopy, aby złagodzić ból odczuwany podczas chodzenia. W naszej ofercie znajdziesz na przykład lekki stabilizator stawu skokowego Medidu z paskami oraz stabilizator stawu skokowego Novamed. Tylko w najcięższych przypadkach chirurg decyduje się na operację.