Kciuk – zwichnięcia / nadwyrężenia / stłuczenia (odkształcenia)

Zwichnięcie, nadwyrężenie, stłuczenie lub od kształcenie kciuka może zostać spowodowane upadkiem lub mocnym uderzeniem w kciuk. Bardzo często zdarza się to w wielu sportach z użyciem piłki. W przypadku zwichnięcia kciuka więzadła kciuka rozciągają się lub zrywają. Często następuje potem obrzęk ograniczający ruch.

Dolegliwości związane ze zwichniętym kciukiem

Naciągnięcie lub zerwanie więzadeł często powoduje ból, a w większości przypadków po 24 godzinach również obrzęk, przebarwienia i uczucie ciepła. Te same objawy występują w przypadku złamania kciuka. Często występuje również zmniejszenie zakresu zginania lub prostowania kciuka. Zwichnięcie ma miejsce, gdy więzadło jest całkowicie zerwane. W takim przypadku kciuk jest umieszczany w gipsie lub leczony chirurgicznie.

Leczenie

Ważne jest poruszanie kciukiem, aby uniknąć jego sztywności. Zalecane jest również regularne stosowanie lodowych okładów na kciuk, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Ból może utrzymywać się jeszcze długo po urazie. W przypadku poważnych urazów ważne jest, aby kciuk najpierw odpoczął, dlatego nie wolno go obciążać przez pierwsze 48 godzin. Można tu zastosować następującą metodę: odpoczynek, lód, ucisk i trzymanie wyżej. W takich przypadkach oraz po urazach, które utrzymują się przez dłuższy czas, dobrze jest okleić kciuk plastrem lub zakupić ortezę, aby zapewnić pełną regenerację bez żadnych komplikacji. Wśród wielu innych ortez Podobrace oferuje także ortezę na kciuk Manutec oraz ortezę na kciuk Super Ortho.