Kciuk – problemy z torebką stawu siodełkowego

Do problemów z torebką stawową kciuka należą również dolegliwości w stawie siodełkowym kciuka. Mogą one być spowodowane urazem palca lub zewnętrzną siłą działającą na kciuk. To może wyciągnąć kciuk z jego jamy.

Objawy

Wada na wysokości stawu siodełkowego kciuka. Często na palcu w miejscu zwichnięcia widoczny jest obrzęk lub siniak. Czasami nie można zgiąć ani wyprostować palca, ponieważ jest to zbyt bolesne. Zwykle podczas badania fizykalnego dobrze widać, że kciuk wyszedł z torebki stawu siodełkowego. Aby to potwierdzić, wykonuje się prześwietlenie. Po prześwietleniu palec jest prawidłowo nastawiany i badana jest jego stabilność.

Leczenie

Jeśli więzadła są zwichnięte lub zerwane, palec zakleja się taśmą na około 4 tygodnie. Przy tej technice palec jest przyklejany do sąsiedniego zdrowego palca, w ten sposób uszkodzony palec porusza się wraz z całą ręką. Jeśli więzadła są całkowicie zerwane, palec jest niestabilny i wraz z terapeutą należy wymierzyć szynę. To leczenie trwa sześć tygodni. Jeśli nie daje efektów, istnieje również możliwość przeprowadzenia operacji naprawy torebki stawowej.

Leczenie po operacji

Leczenie po operacji zależy od miejsca zerwania więzadła i od samego zabiegu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po sześciotygodniowym okresie unieruchomienia można znowu normalnie używać kciuka. Jednak, jak w przypadku każdej innej operacji, po zabiegu mogą wystąpić powikłania, takie jak krwawienie, infekcja rany lub zmniejszona ruchomość. Kiedy tak się dzieje, nasze produkty oferują odpowiednią pomoc i wsparcie w profilaktyce lub rehabilitacji. Na przykład orteza na kciuk Novamed Manu i orteza na kciuk Super Ortho CMC mogą ogromnie pomóc w rozwiązaniu tych problemów.