Kciuk – niestabilność stawu siodełkowego (CMC-I)

Staw siodełkowy kciuka jest bardzo mobilny i umożliwia poruszanie kciukiem na różne sposoby. Łatwo może jednak dojść do jego niestabilności, ponieważ ma stosunkowo słabe więzadło i torebkę stawową. Z tego powodu kciuk często może wyskoczyć ze swojej jamy. Niestabilność może być tak mocna, że nie jest się w stanie prawidłowo trzymać przedmiotów. Ból jest odczuwalny poniżej kłębu kciuka.

Przyczyny

Niestabilność stawu siodełkowego kciuka jest zwykle spowodowana wrodzoną słabością więzadeł lub zwichnięciem kciuka w połączeniu z urazem. Odpowiednie badanie pokaże, jak niestabilny jest kciuk i czy występuje zużycie stawów.

Leczenie

Usztywnienie kciuka nie jest trwałym rozwiązaniem: przy dłuższym stosowaniu powoduje osłabienie mięśni i jeszcze większą niestabilność. Może to być jednak dobry dodatek w przypadku zwichnięcia kciuka lub po operacji. Podczas zabiegu poprzez pobranie małego kawałka ścięgna tworzone jest nowe więzadło. Zostaje ono przeciągnięte przez ścięgno, w którym wywiercony zostaje otwór, i przymocowane do innego ścięgna. W ten sposób tworzy się nowe więzadło, które utrzymuje staw siodełkowy na miejscu.

Leczenie po operacji

Podczas operacji mogą wystąpić powikłania, takie jak krwawienie, rozkład tkanek, problemy z narkozą, zakrzepica, infekcja rany lub zapalenie płuc. Na szczęście powikłania te nie są częste i można je z powodzeniem leczyć. Po około trzech tygodniach od wykonania opatrunku gipsowego po zabiegu terapeuta zakłada zdejmowaną szynę. Możesz jednak wybrać także jeden z naszych produktów, które pomagają w rehabilitacji i zapobiegają powikłaniom. Podobrace oferuje na przykład ortezę na kciuk Novamed Manu oraz ortezę na kciuk / szynę na kciuk / opaskę na nadgarstek Medidu: dwa doskonałe aparaty, które pomagają przy tych schorzeniach.