Potrzebujesz profesjonalnej porady?
CZATUJ!

MENU

Choroba Raynauda

Szukasz produktów, które pomogą Ci w przypadku choroby Raynauda? W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment pomocy medycznych. Zapraszamy do lektury, która zapewni Ci dodatkowe informacje. 

Czytaj więcej »

BEZPŁATNA KONSULTACJA?

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania bezpłatnej porady dotyczącej Twojego urazu
CZATUJ EMAIL

Sortuj według:
2znalezione produkty
Czym jest choroba Raynauda?

Choroba Raynauda może powodować nagłe przebarwienia palców rąk lub stóp. Przebarwienie to występuje w 3 fazach. Choroba Raynauda jest również nazywana „objawem Raynauda”. Na początku występuje blednięcie, spowodowane kurczeniem się naczyń krwionośnych, które powoduje, że krew nie jest prawidłowo doprowadzana do skóry. Potem przeważnie następuje zasinienie, ponieważ krew w naczyniach krwionośnych nie przepływa prawidłowo. Na końcu pojawia się zaczerwienienie z powodu zwiększonego przepływu krwi. Ostatnia faza przebarwień może trwać znacznie dłużej i mogą jej towarzyszyć rany na palcach rąk i nóg. 

 

Co powoduje chorobę Raynauda?

Choroba Raynauda może występować w dwóch postaciach, którymi są:
 

Postać podstawowa:

 

w tej postaci skurcze naczyń krwionośnych i przebarwienia występują zwykle jednocześnie w obu dłoniach. Czasami objawy te pojawiają się również w palcach stóp lub na czubku nosa. Atak może być spowodowany przez:

 • Zimne otoczenie lub dotykanie zimnego przedmiotu
 • Pracę z wibrującymi urządzeniami i narzędziami
 • Silne emocje, takie jak strach, złość czy smutek
   

Postać wtórna:

  

Wtórna postać choroby Raynauda może być efektem choroby powodującej nieprawidłowości w ściankach naczyń. Przykładami takich chorób są: twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów lub zespół Sjögrena. Wtórną postać choroby mogą również wywoływać niektóre leki, takie jak beta-blokery. 

 

W przypadku wtórnej postaci choroby często występują trwałe nieprawidłowości naczyń włosowatych na końcach palców u rąk lub stóp. Ataki są podobne do tych w postaci pierwotnej. Różnica polega na tym, że objawy nie występują jednocześnie w obu rękach lub stopach.

 

Objawy choroby Raynauda

Najczęstsze objawy choroby Raynauda:

 • Przebarwienia palców
 • Podczas ataku choroby osłabione jest czucie i może wystąpić silny ból
 • W fazie „czerwonej” w palcach może występować mrowienie i obrzęk
 • W palcach rąk i nóg może wystąpić odrętwienia i brak czucia
   

Większość dolegliwości ogranicza się do dłoni i stóp, chociaż często występują również w czubku nosa i małżowinach usznych.

 

Leczenie choroby Raynauda

 

Leczenie tej choroby nie zawsze jest konieczne. Poniższe praktyczne wskazówki pomogą Ci w zapobieganiu tym przykrym dolegliwościom.

 • Ubieraj się ciepło
 • Nie pal
 • Często się poruszaj
 • Unikaj stresu
   

Z pierwszą wskazówką Podobrace może Ci pomóc. W naszym asortymencie znajdziesz kompresyjne rękawiczki i skarpetki, które pobudzają krążenie krwi. Stymulacja może złagodzić bóle spowodowane chorobą Raynauda. 

Nawigacja Strona główna Szukaj Koszyk